Poviedka o 10 centovke

Autor: Danka Ižolová | 14.6.2012 o 9:00 | (upravené 14.6.2012 o 9:10) Karma článku: 1,56 | Prečítané:  270x

V peňaženke na stolíku je úplný pokoj, bankovky tíško odfukujú a drobné sa na seba trocha tlačia. Len vo vrecku na kabáte sa ktosi nepokojne vrtí, malá zabudnutá 10 centovka.

Zabudol ju tam Fero po ceste z nákupov, keď ju tam vhodil spolu s väčšími drobnými. Pri vyťahovaní peňazí z vrecka  sa mu vyšmykla a on si nejakých 10 centov ani nevšimol.

Sama a opustená si pomyslela, že možno ju len zabudol, a že na druhý deň ju bude hľadať, pretože mu bude v peňaženke chýbať. Ale nestalo sa tak. Práve naopak.  Na druhý deň malá 10 centovka Ferovi z kabáta vypadla rovno na ulicu. Všimla si ju však iná pani, ktorá ju vhodila do svojho vrecka na svetri a 10 centovka sa znova ocitla u niekoho iného. Stále dúfajúc, že bude konečne užitočná potešila sa každému dotyku dlane vo vrecku. Už  si myslela, že ju niekto vráti do svojej peňaženky, alebo použije na zaplatenie niečoho v obchode, no dlaň ju vždy len na chvíľku podržala, ohriala, prípadne vytiahla z vrecka von. Po chvíli ju však len   znova vhodila späť. Tak plynul čas a 10 centovka sa už pomaly zmierila s tým, že nemá veľmi veľkú hodnotu pre žiadnu z dlaní, ktoré sa jej dotýkali, že jej jediné využitie vidia dlane len v tom, aby sa s ňou zahrali, poprehadzovali si ju medzi prstami, prípadne ju silno stískali. Ale nik ju už nevytiahol z vrecka na svetri.

 Keď raz nastal jeden z mnohých rovnakých dní, vzala si sveter z vešiaka malá Anička. Poprosila maminku či by jej ho požičala a trielila do najbližšieho obchodu. V malých dlaniach zvierala hromadu drobných zo svojho prasiatka a tešila sa, že si konečne kúpi vytúženú knižku. Odkladala si na ňu veľmi dlho, a knižka za to všetko stála, bola plná nádherných obrázkov, príbehov o zvieratkách z ďalekých svetov.

 Anička dobehla do obchodu kde knižku predávali, vysypala na pult všetky drobné, ktoré mala v dlaniach, a čakala na to, kým teta predavačka peniažky spočíta. Dívala sa na svoju knižku akoby to bol ten najkrajší predmet v celom obchode, a už si celá nedočkavá predstavovala ako ju bude listovať sama vo svojej izbe. V tom ju prerušili slová tety predavačky: „ Ale máš tu málo peňazí Anička, knižku si nemôžeš kúpiť, mrzí ma to." Dievčatko spočiatku nevydalo ani hláska, dívalo sa na kopu drobných peňazí a odrazu sa jej v očkách zaleskli slzičky. Teta predavačka jej povedala, že už chýba len 10 centov aby mala presnú sumu. Anička ponorila rúčku do vrecka na svetri a nahmatala maličkú mincu. Vytiahla ruku s peniazom a zbadala 10 centovku. Pozrela sa na tetu predavačku s očakávaním v pohľade. Teta vzala drobnú 10 centovku do ruky, prihodila ju ku kope na pulte a podala Aničke knižku so slovami: „ Vidíš tak táto zabudnutá 10 centovka ti priniesla tú tvoju knižku."

 Malé dievčatko  sa celé rozradostené rozbehlo domov.

A naša smutná 10 centovka bola konečne pre niekoho taká dôležitá.

 „Aj my sme niekedy ako také zabudnuté 10 centovky. Občas sa nás niekto dotkne dlaňou, pohrá sa s nami, a znova nás odloží, pretože pre neho nemáme hodnotu. A potom sa nás dotkne niekto, kto v nás objaví chýbajúcu časť svojho majstrovského diela."

 

Páčil sa Vám tento článok? Pridajte si blogera medzi obľúbených a my Vám pošleme email keď napíše ďalší článok
Pridaj k obľúbeným

Hlavné správy

PLUS

Najdlhšia bytovka na svete je vo Viedni a má meno po Marxovi. Je radosť v nej žiť

Nie je špinavá ani nebezpečná, hoci sú v nej sociálne byty. Nezamestnaní v nej bývajú vedľa profesorov.

BRATISLAVA

Bratislava porastie do výšky, budovy zmenia panorámu

V Bratislave rýchlym tempom pribúdajú výškové budovy.

SVET

Klamali aj intrigovali. Všetci prezidentovi muži, ktorí skončili

Za sedem mesiacov skončili takmer všetci Trumpovi spolupracovníci.


Už ste čítali?